شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح لغایت 7 بعد از ظهر
 • با ما تماس بگیرید

  069 2114 0933

 • آدرس ما :

  شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم

 • تماس با ما
 تعمیرات حرفه ای هیوندای | کمپرسور کولر خودرو چیست

تعمیرات حرفه ای هیوندای | کمپرسور کولر خودرو چیست

ما در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک (تعمیرات حرفه ای هیوندای) ، سرویس های متنوعی از جمله تعمیرات موتور خودرو را در جهت سلامت خودروی شما رائه می دهیم . در مطلب امروز قصد جواب به سوال کمپرسور کولر خودرو چیست را داریم ، با ما همراه باشید :

قبل از شروع به معرفی علت داغ کردن موتور ماشین ، جهت رزرو وقت برای تعمیرات تویوتا ، هیوندای و کیا و همچنین جهت مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ ، می توانید با شماره های زیر تماس و یا به آدرس ما مراجعه کنید :

آدرس تعمیرات حرفه ای هیوندای : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱  ۰۹۳۳

کمپرسور کولر خودرو چیست

کمپرسور کولر در واقع ترکیبی از چند سیلندر و پیستون است. این قطعه با زدن دکمه ac و روشن کردن کولر خودرو، گاز خنک کننده را متراکم و فشرده ساخته و آن را به سمت کندانسور هدایت می‌کند. (نیروی لازم برای متراکم ساختن خنک کننده در کمپرسور و هدایت آن به سمت کندانسور، به وسیله تسمه دینام موتور خودرو، تامین می‌شود.)

کمپرسور کولر خودرو چیست
کمپرسور کولر خودرو چیست و چه وظیفه ای در سیستم تولید باد خنک، برعهده دارد؟

خنک کننده که مسیر کندانسور را می‌پیماید، به شیر انبساط وارد شده و در آن جا افت فشار خواهد یافت. پس از ایجاد افت فشار، خنک کننده در دو فرم مایع و گاز درآمده و به مجرای اوپراتور می‌رود. در اینجا بخشی از خنک کننده که به مایع تبدیل شده است، دوباره تبخیر شده و فرم گاز به خود می‌گیرد.

در این مرحله، سرمای ایجاد شده از فرآیند؛ به لوله‌های اوپراتور رسیده و به وسیله فن؛ وارد کابین خودرو می‌شود. در حقیقت باید گفت که کمپرسور کولر خودرو به شکلی میانجی‌گر فرآیندی‌ست که در کولر اتفاق می‌افتد. این قطعه گاز خنک کننده را از اوپراتور به کندانسور آورده و دوباره پس از طی مسیر به اوپراتور بازمی‌گردانند.

کمپرسور کولر خودرو چیست
کمپرسور به عنوان هسته مرکزی کولر خودرو عمل کرده و گاز مبرد را از اوپراتور به کندانسور هدایت کرده و باز به اوپراتور بازمی گرداند. (کمپرسور کولر خودرو چیست)

انواع کمپرسور کولر خودرو

توجه داشته باشید که کمپرسورهای کولر ماشین، باید در تناسب با قدرت موتور خودرو باشند. این تناسب شامل وزن و حجم موتور می‌گردد. به طور نمونه کمپرسور پراید، کمپرسور پژو ۲۰۶ و … متفاوت هستند. کمپرسورها می‌توانند دارای ظرفیت ثابت بوده و یا ظرفیت متغیر داشته باشند. ظرفیت ثابت با حرف H نشان داده شده و ظرفیت متغیر نیز با V، نمایش داده می‌شود. این ظرفیت پیستون، میزان جا به جایی، (حجم بر دور) را عنوان می‌سازد.

روغن کمپرسور

کمپرسور خودرو نیز مانند بسیاری از قطعات دیگر، نیاز به روغن کاری دارد و حتما باید برای دریافت عملکرد بهتر؛ این قطعه را با روغن مخصوص کمپرسور، روغن کاری کرد. خوردگی کمپرسور، پدیده‌ای‌ست که در صورت عدم روغن کاری، خیلی زود با آن مواجه می‌شوید. اما مواد پلیول استر موجود در روغن‌های کمپرسور؛ روانی حرکت ایجاد کرده و از اصطکاک و خوردگی در این قطعات، جلوگیری به عمل می‌آورند .

کمپرسور کولر خودرو چیست
روغن کاری کمپرسور کولر خودرو اهمیت زیادی دارد و بدون آن احتمال خوردگی به وجود می آید. (کمپرسور کولر خودرو چیست)

نکته: به خاطر داشته باشید که پس از هر بار تزریق گاز خنک کننده، باید حتما روغن‌کاری کمپرسور را از پیش انجام داده باشید.

اما توجه داشته باشید که روغن‌های مربوط به کمپرسورهای ظرفیت ثابت با روغن‌های مربوط به کمپرسورهای ظرفیت متغیر، تفاوت دارند. لازم است که حتما نسبت به خرید روغن مخصوص کمپرسور، اقدام کنید تا از صدمات احتمالی در آینده؛ جلوگیری به عمل آید.

اگر کمپرسور کولر خودرو به درستی کار نکند، چه اتفاقی می‌افتد؟

همان طور که اشاره کردیم، کمپرسور کولر خودرو دارای عملکرد بسیار مهمی در فرایند کولر است.در صورتی که به دنبال علت کار نکردن کمپرسور کولر خودرو کمپرسور هستید ادامه مقاله را بخوانید ؛ عمل انتقال گاز مبرد و حرکت آن در مدار کولر، اتفاق نمی‌افتد. در این حالت نباید انتظار باد خنک از کولر ماشین را داشته باشیم.

متاسفانه علی رغم این که کمپرسورها قطعات نسبتا گران قیمتی در کولر خودرو هستند، اما تعمیر آن‌ها بیشتر مواقع ناممکن است. به واقع در صورت وجود عیب جدی در کمپرسورها، ناچار به تعویض شده و این کار به هیچ وجه نباید توسط خود شخص انجام شود.

تعمیرات حرفه ای هیوندای
هرگونه عیب در کمپرسور کولر خودرو، به اختلال عملکرد در کل سیستم خنک سازی کابین منجر شده و تولید باد سرد متوقف می شود.

تعویض کمپرسور کولر خودرو

کمپرسور یکی از قطعاتیست که می‌تواند بر اثر کار زیاد، معیوب شود. هنگامی‌که از خرابی این قطعه اطمینان حاصل کردید، می‌بایست کمپرسوری با توان، قدرت و ظرفیت مشابه را برای خرید مجدد انتخاب نمایید.

توجه داشته باشید که بهترین کار این است که کمپرسور توسط سرویس کار کولر خودرو تعویض شود و تعویض آن به وسیله خود شما چندان توصیه نمی‌شود. اما مراحل کار به شکل زیر هستند:

 • به کمک آچار فرانسه تسمه پروانه را شل نمایید.
 • از یک آچار یک چهار اینچی ۸ میلی متری برای باز کردن شیلنگ بالایی رادیاتور استفاده کنید.
 • در صورتی که با بست‌های کوچک مواجه شدید، باز کردن آن‌ها را به کمک یک دم باریک انجام دهید. شما حتما به دستکش و یک ظرف برای خالی کردن بخشی از آب رادیاتور نیز نیاز خواهید داشت.
 • باید ابتدا شیلنگ آب رادیاتور را خارج کرده و مقداری از آب رادیاتور را نیز بیرون بریزید، زیرا کمپرسور زیر شیلنگ قرار گرفته است.
 • سپس تسمه پروانه را نیز مقداری شل نماید. آچار را روی پیچ قرار داده و به سمت راننده فشار وارد کنید.
 • حالا دو پیچ روی کمپرسور را نیز شل کنید. این دو پیچ خط خنک کننده را به هم وصل می‌کنند و باید پس از شل کردن، به صورت کامل باز شوند.
 • سپس به سراغ پیچ بعدی می‌روید که در اتصال جلویی قرار دارد. اگر پایه‌ای در محل کمپرسور دیدید، لازم است که پیچ آن را هم باز نمایید. به طور کلی باید تمام پیچ‌های اتصال کمپرسور باز شوند.
 • پس از باز شدن پیچ‌ها، کمپرسور را به آرامی و با دقت و به شکل کشویی بیرون بکشید. توجه داشته باشید که حین این کار به شیلنگ رادیاتور صدمه وارد نکنید.
 • اکنون می توانید کمپرسور کولر خودرو جدید را در جای قبلی قرار داده و پیچ‌ها را نیز در جای خود بگذارید. ابتدا تمام پیچ‌ها را یک تا دو دور پیچانده و سپس تک به تک و به صورت موازی آن‌ها را سفت کنید.
تعمیرات حرفه ای هیوندای
برای تعویض کمپرسور کولر خودرو به آچار فرانسه، آچار چهار اینچی ۸ میلی متری، دستکش، ظرف تخلیه آب رادیاتور و … نیاز خواهید داشت. اما توصیه می شود که حتما این امر را به سرویس کار باتجربه و ماهر بسپارید.

نکته: توجه داشته باشید که پیش از قرار دادن کمپرسور جدید در محل، کمی از روغن کمپرسور قبلی را داخل آن ریخته و آماده‌اش نمایید.

نتیجه گیری

برای آن که بهترین کیفیت را از عملکرد کولر خودروی خود، به دست بیاورید؛ لازم است که سرویس‌های دوره‌ای کولر ماشین را انجام داده و به موقع بازبینی قطعات را داشته باشید. هرگونه نشانه احتمالی از خرابی و عیب در سیستم کولر و یا نیاز به روغن کاری و شارژ گاز، را جدی گرفته و سر وقت به رفع آن‌ها بربیایید.

معرفی تعمیرات حرفه ای هیوندای :

تعمیر موتور تویوتا

 

مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ که با بهترین مکانیک ها در غرب تهران ، به تعمیرات تخصصی انواع ماشین های کیا ، تویوتا ، هیوندا و … :

با قیمت ارزان و مناسب و با استفاده از قطعات اصل می پردازد .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعمیرات گیربکس و یا تعمیرات سراتو ، سورنتو ، اسپورتیج ، ریو  و … با ما از طریق شماره ها و آدرس زیر در ارتباط باشید :

آدرس تعمیرات حرفه ای هیوندای : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱ ۰۹۳۳

 

 

پاسخ دهید

جهت رزرو نوبت برای تعمیرات خودرو در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک روی عکس زیر کلیک کنید