شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح لغایت 7 بعد از ظهر
 • با ما تماس بگیرید

  069 2114 0933

 • آدرس ما :

  شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم

 • تماس با ما
 تعمیرات حرفه ای هیوندای | علت سوت کشیدن لنت ترمز

تعمیرات حرفه ای هیوندای | علت سوت کشیدن لنت ترمز

ما در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک (تعمیرات حرفه ای هیوندای) ، سرویس های متنوعی از جمله تعمیرات لنت ترمز خودرو را در جهت سلامت خودروی شما رائه می دهیم . در مطلب امروز قصد معرفی علت سوت کشیدن لنت ترمز را داریم ، با ما همراه باشید :

قبل از شروع به معرفی علت سوت کشیدن لنت ترمز، جهت رزرو وقت برای تعمیرات تویوتا ، هیوندای و کیا و همچنین جهت مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ ، می توانید با شماره های زیر تماس و یا به آدرس ما مراجعه کنید :

آدرس تعمیرات حرفه ای هیوندای : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱  ۰۹۳۳

سوت کشیدن لنت ترمز خودرو حین رانندگی یا موارد دیگر که علت مشابه دارند مثل صدای لنت ترمز بعد از تعویض، علت صدای لنت نو، صدای لنت عقب به منزله زنگ هشداری‌ ست که باید راننده را نسبت به وضعیت ترمزها نگران کند. نخستین اتفاقی که می‌افتد این است که باید به عیب یابی سیستم ترمز پرداخته و علت صدای سوت لنت ترمز خودرو را پیدا کنید.

توجه داشته باشید که با نادیده گرفتن صدای سوت لنت ترمز خودرو، ممکن است مشکل کوچکی را به یک معضل بزرگ تبدیل سازید. اگر این ایراد در سیستم ترمز، به ترمز بریدن و یا عدم کارکرد سیستم ترمز منجر شود، ریسک تصادف بالا رفته و خود و دیگران را به فاجعه نزدیک می‌کنید.

علت سوت کشیدن لنت ترمز

سوت کشیدن لنت ترمز خودرو همیشه به دلیل ایراد در سیستم نیست و هر صدایی را نباید خطرناک برداشت کرد، اما تا زمانی که این موضوع را به درستی ردیابی نکنید؛ نمی‌توانیم در خصوص آن اطمینان داشته باشیم.

تعمیرگاه تخصصی تویوتا
دلایل مختلفی می تواند منجر به سوت کشیدن لنت ترمز خودرو شده و صدای گوشخراشی از سمت چرخ ها به گوش برساند.

دلایل اصلی سوت کشیدن لنت ترمز خودرو

عادت‌ های رانندگی شما به صورت پایه‌ای روی سیستم ترمز و یا هر قطعه دیگری از خودرو تاثیر می‌گذارند. به همین دلیل اگر عادت به گرفتن ترمزهای پی در پی و بی‌موقع دارید، باید زودتر از موعد انتظار پیدا شدن ایراد در سیستم ترمز و قطعات آن را نیز داشته باشید.

علت صدای لنت نو

علت صدای لنت نو معمولا پس از تعویض لنت ترمز طبیعی است ولی اگر صدای لنت ترمز بیشتر شد و بعد از یک هفته صدا قطع نشد با راه حل هایی که در ادامه مطرح می کنیم همراه ما باشید .

اما فارغ از دلایل ابتدایی، در اینجا به عیب یابی سوت کشیدن لنت ترمز خودرو در سیستم می‌پردازیم.

جسم خارجی میان لنت ترمز و دیسک

وجود هرگونه جسم خارجی از جمله سنگ ریزه، شن و … که بین لنت ترمز و دیسک های چرخ گیر کرده باشد، حین ترمز گرفتن روی دیسک ها ساییده شده و همان صدای گوشخراش را تولید خواهد کرد.

گیر کردن هر گونه جسم خارجی ریز یا درشت میان لنت ترمز و دیسک، باعث ایجاد صدای جیر جیر خواهد شد.

تمام شدن لنت ترمز

لنت ترمز قطعی مصرفی است که باید برای ترمزگیری، با دیسک چرخ تماس پیدا کرده و اصطکاک مورد نظر را ایجاد کند. با این حساب با هر بار ترمز گرفتن، از لنت ترمز استفاده می‌شود و ترمزگیری‌های بیشتر، به معنای تمام شدن زودتر لنت ترمز خواهد بود. در صورتی که لنت ترمز خودروی شما تمام شده باشد یا رو به اتمام باشد، به جای تماس میان لنت و دیسک، کفشک با دیسک تماس پیدا کرده و صدایی آزاردهنده و شبیه به خراش دادن ناخن روی سطح فلزی ایجاد می‌کند.

ضعف لنت ترمز

اگر به خیال خود صرفه جویی نموده و لنت ترمز ارزان قیمت خریداری کرده باشید؛ ممکن است کیفیت ساخت پایین لنت ترمز، سایش ناخالصی‌هایی را با دیسک ایجاد کرده و باز صدای سوت مانند را حین ترمز گرفتن بشنویم.

در صورتی که لنت ترمز تمام شده و یا به رو تمامی باشد، صدای سوت مانندی از سمت چرخ ها و لنت ترمز به گوش خواهد رسید.

خراب بودن بلبرینگ‌ها

در صورتی که بلبرینگ‌ها خراب شده و یا طول عمر آن‌ها به پایان رسیده باشد، صدایی متناوب و ضعیف‌تر از سوت یا جیغ و شبیه به پچ پچ را خواهید شنید.

زنگ زدن دیسک چرخ

در ادامه علت سوت کشیدن لنت ترمز اگر مشاهده کردید که حین ترمز گرفتن، خودرو کمی می‌لرزد و از پایداری سابق خبری نیست و همین طور صدای جیرجیر نیز از لنت‌ها شنیده می‌شود؛ احتمالا دیسک‌ها دچار زنگ‌زدگی شده‌اند. زنگ‌زدگی دیسک‌ها به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد و اگر چه آن قدرها خطرناک نیست، اما برای رفع صدای سوت به مراتب ضعیف‌تری که به گوش می‌رسد، باید نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

تعمیرات حرفه ای هیوندای
زنگ زدن دیسک چرخ ها نیز یکی از دلایلی ست که به سوت کشیدن لنت ترمز خودرو منجر می شود.

نصب معیوب لنت‌های ترمز

در صورتی که لنت‌های ترمز به درستی در جای خود قرار نگرفته باشند، حین ترمز گرفتن تماس درستی میان لنت و دیسک برقرار نشده و صدای ناخوشایندی خواهید شنید. برای رفع این موضوع (در صورتی که آن قدرها حاد نباشد)، می‌توانید چندین بار پشت سر هم به صورت نیمه روی پدال ترمز بزنید تا لنت‌ها حرکت کرده و در جای صحیح خود قرار بگیرند. (البته به خاطر داشته باشید که این کار را در سرعت پایین انجام داده و از ترمزهای پی در پی در سرعت بالا بپرهیزید.)

مشکل در فنر لنت‌های ترمز

در صورتی که فنرهای لنت ترمز ایراد پیدا کرده باشد، تماس و درگیر شدن بین لنت و دیسک چرخ‌ها با مشکل ایجاد شده و صدای سوت را دوباره خواهید شنید.

تعمیرات حرفه ای هیوندای
فنر لنت های ترمز می تواند شل شده و یا خاصیت فنری خود را از دست بدهد. در این شرایط با فشردن پدال ترمز، صدای خراش و سوت خواهید شنید.

شل شدن کالیپرها

شل شدن کالیپرها نیز می‌تواند حین ترمز گرفتن، صدای سوت مانندی به وجود بیاورد. همین طور تمام شدن طول عمر کالیپرها نیز به صدای سوت منجر می‌شود. در این صورت باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

کالیپر چیست؟

کالیپرها بخشی از سیستم ترمز خودرو هستند. از لنت‌های ترمز به یک صفحه فلزی در کالپیرها اتصال داریم که با فشار دادن پدال ترمز؛ نیروی مورد نیاز برای درگیر شدن لنت و دیسک چرخ‌ها، از طریق آن‌ تامین می‌شود. در واقع خرابی کالیپرها، مانع از شکل گرفتن اصطکاک لازم برای متوقف ساختن خودرو می‌شود.

راه حل برطرف کردن صدای سوت کشیدن لنت ترمز خودرو

اما پس از شنیدن صدای جیرجیر لنت ترمز اتومبیل، چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

 • در صورتی که در مسیر به دور از تعمیرگاه هستید و صدای جیر جیر و سوت ترمز، همچنان ادامه دارد؛ به سمت راست مسیر رانده و در لاین کندرو به حرکت خود با احتیاط کامل ادامه دهید.
 • به محض امکان، خودرو را متوقف ساخته و آن را به یک تعمیرگاه معتبر انتقال دهید تا سیستم ترمز به خوبی عیب‌یابی شده و مشکل آن مرتفع گردد. به یاد داشته باشید که صدای گوش خراش ترمز، تنها یک صدای آزاردهنده نیست؛ بلکه باید آن را به عنوان یک زنگ هشدار در نظر گرفت.
با شنیدن صدای سوت از لنت های ترمز، سرعت خود در رانندگی را کاهش داده و با احتیاط از کنار مسیر به پیش رفته و خود را به تعمیرگاه برسانید.
 • سپس در صورتی که توانایی آن را دارید، محل قرارگیری لنت‌ها را چک کرده و از نصب صحیح آن‌ها اطمینان یابید. در صورت تمام شدن لنت نیز نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.
 • همچنین از محکم بودن کلیه اتصالات سیستم ترمزگیری، مطمئن شوید. اگر فنری شل شده و یا حالت قبلی را ندارد، نسبت به تعویض آن اقدام کنید. هر یک از قسمت‌های سیستم ترمز را که به نظر شل می‌رسد، در جای خود محکم نمایید.
 • کلاپرها را تمیز کرده و دوباره روغنکاری کنید.
 • از سالم بودن بلبرینگ‌ها اطمینان حاصل کرده و دیسک‌ها را به لحاظ صاف بودن مورد بررسی قرار دهید. شاید نیاز به تعمیر بلبرینگ‌ها و یا زنگ‌زدایی دیسک ها و حتی تعویض آن‌ها باشد.
تعمیرات حرفه ای هیوندای
برای رفع سوت کشیدن لنت ترمز خودرو باید تمامی قطعات را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز اتصالات را محکم کرده و کلاپرها را روغن کاری  نمایید.

سرویس سیستم ترمز خودرو

در نهایت چیزی که می‌تواند به صورت اصولی سلامت سیستم ترمز خودرو را تامین کرده و از شنیده شدن صدای سوت لنت ترمز، پیشگیری به عمل بیاورد؛ سرویس‌های به موقع و دوره‌ای سیستم ترمز اتومبیل است. به خاطر داشته باشید که تامین امنیت راننده و سایر سرنشینان و حتی دیگر افرادی که آن‌ها را نمی‌شناسیم و به طور اتفاقی در مسیر خودروی ما قرار می‌گیرند، در گرو سلامت سیستم ترمز خودرو خواهد بود. هر آن قدر که شما راننده‌ای حرفه‌ای بوده و در راندن خودروی خود مهارت داشته باشید، با یک سیستم ترمز معیوب کاری از پیش نخواهید برد.

معرفی تعمیرات حرفه ای هیوندای :

تعمیر موتور تویوتا

 

مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ که با بهترین مکانیک ها در غرب تهران ، به تعمیرات تخصصی انواع ماشین های کیا ، تویوتا ، هیوندا و … :

با قیمت ارزان و مناسب و با استفاده از قطعات اصل می پردازد .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعمیرات گیربکس و یا تعمیرات سراتو ، سورنتو ، اسپورتیج ، ریو  و … با ما از طریق شماره ها و آدرس زیر در ارتباط باشید :

آدرس تعمیرات حرفه ای هیوندای : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱ ۰۹۳۳

 

 

پاسخ دهید

جهت رزرو نوبت برای تعمیرات خودرو در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک روی عکس زیر کلیک کنید