شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح لغایت 7 بعد از ظهر
  • با ما تماس بگیرید

    276 0828 0919 - 069 2114 0933

  • آدرس ما :

    شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم

  • تماس با ما
 تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست | عدد اکتان چیست | تعمیر پمپ بنزین خودرو

تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست | عدد اکتان چیست | تعمیر پمپ بنزین خودرو

در این پست درباره مطالب : تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست ، عدد اکتان چیست ، تعمیر پمپ بنزین خودرو با شما صحبت خواهیم کرد.

قبل از شروع به بیان چواب این سوال ، جهت رزرو وقت برای تعمیرات تویوتا ، هیوندای و کیا و همچنین جهت مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ ، می توانید با شماره های زیر تماس و یا به آدرس ما مراجعه کنید :

آدرس مرکز تعمیر پمپ بنزین خودرو : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱ ۰۹۳۳

بنزین چیست ؟

همیشه این سوال در ذهن افراد جامانده که دقیقا تفاوت بین بنزین عادی و سوپر چیست ؟ چه نوع اتومبیل هایی باید از چه نوع بنزینی استفاده کنند ؟ آیا اتومبیل های وجود دارند که با بنزین معمولی زدن به ان ها به مشکل بخورند ؟ یا برای بیان یک سوال کل تر بنزین چیست ؟

هنگامی که شما سوختی که برای بنزین خود مصرف کرده اید از میزان اکتانی که باید از آن استفاده می کردید کمتر باشد شما با این مشکل روبه رو خواهید بود که در سربالایی ها هنگامی که می خواهید گاز دهید صداهایی مثل چرق چرق از درون موتور خود خواهید شنید که به اصطلاح مکانیک ها صدای سوپاپ است .
زمانی که شما این صدا ها را شنیدیدید خطرهای جدی موتور اتومبیل شما را تهدید خواهد کرد و این مساله در موتور های توربو شارژ باید جدی تر پیگیری گردد .

تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست | عدد اکتان چیست | تعمیر پمپ بنزین خودرو

راه حل چیست ؟

راه حل به طور عمده در تعداد مختلفی از خودرو ها با مصرف بنزین با اکتان بالا تر قابل حل است چراکه تفاوت بنزین معمولی و سوپر دقیقا در همین مساله ی عدد اکتان است . در این مطلب می خواهیم تمامی اصطلاحاتی که ارتباط دارند با این موضوع را بررسی کنیم .
نسبت تراکم دقیقا به چه معنایی است ؟

بیشتر خودروهایی که با کار می کنیم از نوع اتومبیل های چهار زمانه هستند که این موضوع به این معنا است که موتور برای حرکت خود نیاز به چهار حرکت کلی مثل مکش ، تراکم، انفجار و تخله .
نسبت تراکم عددی است که در آن نسبت حجم محفظه ی سیلندر در هنگامی که در پایین ترین سطح خود قرار دارد به بالا ترین زمان آن نسبت تراکم می گویند .

تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست | عدد اکتان چیست | تعمیر پمپ بنزین خودرو

ناک به چه معنا است ؟

هنگامی که سوخت که بسیار قابلیت اشتعال دارد زودتر از رسیدن پیستون ها به نقطه ی مرگ بالا و زده شدن جرقه وارد شود موتور دچار یک کوبش شده یا به اصطلاح ناک می شود .

این مساله در موتور ها بسیار مضر است چراکه دلیل ان این است که پیستون سعی در بالا امدن دارد اما اشتعلال زود هنگام بنزین باعث ان می شود که پیستون حرکت روبه بالا ی خود را قطع کند اغن هم توسط یک نیروی بسیار قوی که از اشتعال بنزین به دست امده است که این مساله خود باعث یک ضربه به موتور می شود .

اسیب دقیق تر ناک زدن خودرو چیست ؟

به خاطر ناک زدن خودرو دمای محفظه ی احتراق خودرو به شدت بالا می رود و به سوپاپ ها فشار زیادی وارد می شود و به خاطر ضربه یا حرارتی که پیستون خورده است ممکن است پیستون ذوب شود یا بشکند ویا انکه سوراخ گردد .
این احتمال پدیده ی ناک زدن خودرو با نسبت تراکم در موتور ها نسبت مستقیمی دارن به طوری که هر چقدر بیشتر باشد این نسبت تراکم ما شاهد بیشتر بودن ناک ها در موتور در طول زمان خواهیم بود .

تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست | عدد اکتان چیست | تعمیر پمپ بنزین خودرو

عدد اکتان دقیقا به چه معنایی است ؟

به طور خلاصه بنزین به همان بنزین سوپر گفته می شود که تنها فرق آن با بنزین معمولی عدداکتان ان است که به دلیل افزودن مقداری موادی در بنزین معمولی این عدد بالاتر می رود .
باید بدانید که مخلوط سوخت ممکن است منجر به این شود که در مرحله ی تراکم بنزین در پیستون و قبل از انکه شمع جرقه بزند خود بنزین دچار اشتعال شود و حالتی کوبشی مانند را درست کند .

برای انکه از این پدیده که قبل تر گفتیم آسیب های ان را باید از بنزین با عدد اکتان بالا تر استفاده کنیم که در این بنزین ها معمولا افزودنی هایی ریخته شده تا به این شکل درآمده اند و این افزودنی ها کمک می کنند که سوخت در موتور آرام تر بسوزد .
بسته به موتوری که در ماشین مورد استفاده قرار می گیرد باید بنزین با یک ععدد اکتان در نظر گرفت . در ایران بنزین معمولی معمولا عدد اکتانی نزدیک به 87 دارد و بنزین سوپر نیز حدودا 95 است .

باور غلط راجب بنزین سوپر

برخی بر این باور اند که بنزین سوپر برای انواع ماشین های نختلف بسیار خوب است و منجر به بهتر کار کردن ان می شود ، در این شکی نیست که برای تعدادی از موتور های ماشین ها بسیار این کار موثر است .

اما همان طور که گفته شد شما باید به عدد اکتان مورد نیاز خودروی خود نگاه کنید . چراکه ممکن است اصلا برای خودروی شما اصلا مضر نیز باشد .

تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست | عدد اکتان چیست | تعمیر پمپ بنزین خودرو

تاثیر رطوبت و دمای هوا بر روند مصرف بنزین خودرو

باید بدانید که هرچه شما در هوایی باشید که از رطوبت بیشتری برخوردار است عدداکتانی که شما باید برای خودروی خود مورد استفاده قرار دهید باید پایین تر باشد چرا که در هوای مرطوب شاهد افزایش عدداکتان هستیم و بالعکس . همچنین هر چقدر که دمای هوا کاهش پیدا می کند شاهد افزایش عدد اکتان هستیم .

تفاوت بنزین معمولی و سوپر چیست ؟

روش اولی که باید برای آن بیان کرد نگاه کردن به رنگ بنزین سوپر و معمولی است ، رنگ بنزین معمولی اکثرا به رنگ مایل به قرمز است و لی رنگ بنزین سوپر به رنگ سفید یا سبز است .

راه دیگر جهش بیشتر بنزین سوپراست نسبت به بنزین معمولی .این نکته را همیشه بدانید که در بنزین سوپر اگر آب به ان اضافه شده باشد در صورتی که مقداری از آن را بر روی یک کاغذ بریزید متوجه آن خواهید بود که کاغذ مچاله شده ولی اگر بنزین سوپر خالص باغشد و هیچ گونه آبی با آن اضافه نشده باشد ورقه کاغذ به هیچ وجه تغییری نخواهد کرد .

امیدوارم تا به اینجه به این سوال که بنزین چیست به خوبی پاسخ داده باشیم .

 

مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک که با بهترین مکانیک ها در غرب تهران ، به تعمیرات تخصصی انواع سیستم ترمز ماشین های کیا ، تویوتا ، هیوندا و … می پردازد.

 

مارا در پست های دیگرمان نیز همراهی کنید :

با قیمت ارزان و مناسب و با استفاده از قطعات اصل می پردازد .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و برای ثبت درخواست خود برای تعمیر سیستم ترمز تویوتا و تعمیرات گیربکس و یا تعمیرات سراتو ، سورنتو ، اسپورتیج ، ریو  و … به صفحه ی فرم نوبت دهی انلاین مراجعه کنید .

با ما از طریق شماره ها و آدرس زیر در ارتباط باشید :

آدرس مرکز تعمیر پمپ بنزین خودرو : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱  ۰۹۳۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت رزرو نوبت برای تعمیرات خودرو در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک روی عکس زیر کلیک کنید