شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح لغایت 7 بعد از ظهر
  • با ما تماس بگیرید

    276 0828 0919 - 069 2114 0933

  • آدرس ما :

    شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم

  • تماس با ما
 اجزای سیستم برق خودرو | تعمیرگاه مرکزی تویوتا

اجزای سیستم برق خودرو | تعمیرگاه مرکزی تویوتا

ما در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک (تعمیرگاه مرکزی تویوتا) ، سرویس های متنوعی از جمله تعمیر سیستم برق خودرو را در جهت سلامت خودروی شما رائه می دهیم . در مطلب امروز قصد آشنایی با سیستم برق خودرو را داریم ، با ما همراه باشید :

قبل از شروع به معرفی دلایل  شنایی با سیستم تعلیق خودرو ، جهت رزرو وقت برای تعمیرات تویوتا ، هیوندای و کیا و همچنین جهت مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ ، می توانید با شماره های زیر تماس و یا به آدرس ما مراجعه کنید :

آدرس  تعمیرگاه مرکزی تویوتا : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱ ۰۹۳۳

برق خودرو

سیستم برق ماشین جزو یکی از پیچیده ترین قسمت های اتومبیل به حساب می رود که آن را جزو قسمتی از بدنه ی اتومبیل حساب می کنیم ، بدنه ی خودرو در سیستم ماشین های کنونی به مرور زمان پیچیده تر شده و به حجم سخت افزاری آن نیز به اضافه تر می شود دلیل این ماجرا پیشرفت علم برق در جهان است .

اجزای سیستم برق خودرو از پنج قسمت تشکیل شده است که عبارت است از : 1-منبع برق 2-باتری 3-سیم کشی جریان برق 4-کنترل کننده جریان برق 5-مصرف کننده جریان برق

اجزای سیستم برق خودرو

منبع جریان برق (دینام):

در اتومبیل هایی که در گذشته تولید می شد به آن دینام و در خودرو های کنونی به آن آلترناتور گفته می شود که تولید جریان برق در اتومبیل بر عهده ی ان است . این قطعه از سیستم ماشین ،مثل یک ژنراتور کوچکی ، نیروی حرکتی موتور را از اتومبیل به نیروی الکتریسیته با کمک تسمه ای به نام تسمه دینام تبدیل می کند . بعد از تولید برق ان را به سوی باتری ماشین می فرستد و به اصطلاح ان را دشارژ می کند و مانع از خالی شدن باتری در مدت زمان کوتاهی می شود .

اجزای سیستم برق خودرو

نگهدارنده جریان برق (ذخیره کننده یا باتری ) :

زمانی که اتومبیل ما خاموش است اما نه خاموشی کلی سیستم یعنی هنوز می توان از قسمت برق ماشین برای انجام کارهایی نظیر حرکت شیشه ها ، قفل درب ها ، چراغ های داخلی و… می توان بهره برد این سوال پیش می اید که دینام که دیگر خاموش است حال چه قسمتی برق سیستم را در حال حاضر جریان برق را تامین می کند؟ که باید گفت باتری این وظیفه را دارد که این جریان برق را در این هنگام  تامین کند . باتری در هنگام خاموش بودن موتور خودرو دشارژ(شارژ شدن دوباره) نمی شود پس باید حواسمان به میزان استفاده از باتری خود باشیم چرا که ممکن است در صورت استفاده ی طولانی از ان باعث اتمام کارایی ان در سیستم خودرو شویم .

اجزای سیستم برق خودرو

سیم کشی برق خودرو ( دست سیم ):

حال برای ان که در هر سیستم برقی جریان تولید شده در منبع به مصرف کننده های جریان برق برسند بایستی یک سیم (فشار ضعیف)یا کابل(فشار قوی ) بین این دو باشد . در سیستم برق ماشین نیز دسته ای سیم مورد استفاده قرار گرفته است . تمامی این دسته سیم ها به تمامی مصرف کننده های کوچک و بزرگ اتومبیل وصل شده و جریان را از باتری به ان ها منتقل می کند. تا به این جا با نیمی از اجزای سیستم برق خودرو آشنایی پیدا کرده ایم .

اجزای سیستم برق خودرو

دکمه ها و کلید ها (کنترل کننده جریان برق خودرو ):

در خودرو با کمک چند کلید می توان به سیستم برق ماشین فرمان های مختلفی را صادر کرد که این کار با کمک کنترل کننده ها یا کلید های موجود در خودرو امکان پذیر خواهد بود . ممکن است در هنگام استفاده از قسمت هایی از برق خودرو نظیر کولر یا گرم کن خودرو، قدرت ماشین کاسته شود پس باید حواسمان به این مقوله با شد که فشار زیادی به موتور ماشین وارد نشود .

تعمیرگاه مرکزی تویوتا

مصرف کننده های جریان برق :

مقدار زیادی از مصرف کننده ها در در هر خودرو وجود دارد مانند چراغ ها ، خنک کننده و گرم کننده ، چراغ های کوچک ، استارت خودرو و ….

حال با بیان شدن این مطلب این سوال پیش می اید که ارتباط بین مصرف کننده و منبع چگونه در اتومبیل برقرار می شود ؟ و اینکه کنترل کننده ها به چه شکلی در مسیر سیم قرار ی گیرد ؟

باید بیان کرد که همه ی مصرف کننده ها  توسط سوکت (کانکتور) به کنترل کننده ها متصل می شوند و خود  کنترل کننده ها با یک کانکتور به منبع تغذیه متصل می شود .چون اتصال و قطع کانکتور ها به هم به راحتی انجام می گیرد ،پس می توان به اسانی یک مصرف کننده و یا کنترل کننده جریان برق را از دسته سیم ان جدا کرد و هر یک از ان ها که نقص داشت را به اسانی تعویض نمود.

تعمیرگاه مرکزی تویوتا

فیوز :

معمولا در تمام سیستم های الکتریکی یک وسیله ای وجود دارد برای محافظت از لوازم الکتریکی از جریان نامجاز برق در سیستم مورد استفاده . پس در سیستم برق ماشین نیز فیوز وجود دارد تا اگر در یک مصرف کننده یا کنترل کننده یا دسته سیم ها مشکلی حاصل شد که جریان نامجاز برق در سیستم بخواهد به وجود بیاید فیوز ان ها را قطع کند . مثلا در صورت اسیب دیدن روکش سیم و اتصال دو قطب ان به یک دیگر در ان سیم جریان زیادی عبور کرده که باعث افزایش حرارت در درون و بیرون ان شده و حتی ممکن است منجر به ذوب شدن ان شود و عملا سیم کشی در ان قسمت به طور کامل از بین می رود و به دلیل انکه قسمت های برقی سیستم به یکدیگر وابسته اند ممکن است منجر به اسیب دیدگی در بخش های مختلف سیستم نیز شود و گاهی شاهد این خواهیم بود که دلیل اتش گرفتن در اتومبیل می شود که با وجود فیوز می توان از این اتفاق جلوگیری کرد ، پس برای هر سیم در اتومبیل باید یک فیوز تعبیه گردد .

اجزای مرکزی سیستم برق خودرو

حال این فیوز ها در سیستم به چه شکلی خواهند بود ؟ پاسخ ان است که در سیستم برقی خودرو از سیم هایی نازک استفاده می شود و در صورت تولید جریان برق نامجاز در خودرو ابتدا این سیم ها از مدار خارج شده و باعث خارج شدن بقیه ی سیستم ان قسمت از مدار می گردد که به این سیم های نازک فیوز می گوییم . پس در صورت انکه دیدیم این سیم ها فیوز سوخته است باید بدانیم که در سیم کشی و یا هر قسمتی از ان مدار ما دچار مشکل در سیستم برق اتومبیل خواهیم بود . در اتومبیل ها برای انکه سیستم سیم کشی مرتب تر باشد فیوزها در مسیر سیم کشی طوری قرار می گیرند که همه ی ان ها در اخر به یک جعبه متصل می شوند که به ان جعبه فیوز گویند .

مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ که با بهترین مکانیک ها در غرب تهران ، به تعمیرات تخصصی انواع ماشین های کیا ، تویوتا ، هیوندا و … :

با قیمت ارزان و مناسب و با استفاده از قطعات اصل می پردازد .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعمیرات گیربکس و یا تعمیرات سراتو ، سورنتو ، اسپورتیج ، ریو  و … با ما از طریق شماره ها و آدرس زیر در ارتباط باشید :

آدرس تعمیرگاه مرکزی تویوتا : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱ ۰۹۳۳

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت رزرو نوبت برای تعمیرات خودرو در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک روی عکس زیر کلیک کنید