شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9 صبح لغایت 7 بعد از ظهر
  • با ما تماس بگیرید

    276 0828 0919 - 069 2114 0933

  • آدرس ما :

    شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم

  • تماس با ما
 تعمیرگاه مرکزی تویوتا | آشنایی با سیستم تعلیق خودرو

تعمیرگاه مرکزی تویوتا | آشنایی با سیستم تعلیق خودرو

ما در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک (تعمیرگاه مرکزی تویوتا) ، سرویس های متنوعی از جمله تعمیرات سیستم تعلیق خودرو را در جهت سلامت خودروی شما رائه می دهیم . در مطلب امروز قصد آشنایی با سیستم تعلیق خودرو را داریم ، با ما همراه باشید :

قبل از شروع به معرفی دلایل  شنایی با سیستم تعلیق خودرو ، جهت رزرو وقت برای تعمیرات تویوتا ، هیوندای و کیا و همچنین جهت مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ ، می توانید با شماره های زیر تماس و یا به آدرس ما مراجعه کنید :

آدرس  تعمیرگاه مرکزی تویوتا : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱  ۰۹۳۳

آشنایی با سیستم تعلیق خودرو

هنگام برخورد لاستیک های اتومبیل با سطح ناصاف جاده،نیرو هایی در راستاهای مختلف به لاستیک ها وارد می شود . اگر این نیرو ها  بدون هیچ واسطه ای به بدنه ی  اتومبیل منتقل شوند ، باعث  خرابی زودتر بدنه و اتاق خودرو و ناراحتی سرنشینان از این موضوع خواهد شد پس باید سیستمی در ماشین وجود داشته باشد که این مشکل را حل کند . به طور خلاصه تر قسمت تعلیق خودرو کاری را انجام می دهد که وقتی چرخ ها جاده ناصافی را طی می کنند بدنه ماشین کم ترین اثر را به علت این ناصافی جاده ها به افراد داخل ماشین انتقال دهد.

تعلیق خودرو(suspension)به قسمتی از خودرو گفته می شود که میان چرخ ها و قسمت بدنه خودرو قرار می گیرد.

پس همانطور که بیان شد سیستم تعلیق در یک اتوموبیل بسیار مهم است که باید حواسمان همیشه به این سیستم مهم ماشین باشد . یکی از ایراد های این سیستم این است که در صورت خرابی کم ان شما متوجه این موضوع به طور محسوس نخواهید شد مگر انکه در دست اندازها و اسفالت های ناهموار وقتی متوجه این خرابی کوچک خواهید شد که دیگر کار از کار گذشته و سیستم تعلیق دیگر نیاز به یک تعویض اساسی دارد.

آشنایی با سیستم تعلیق خودرو

 

چند نوع سیستم تعلیق وجود دارد ؟

برای آشنایی با سیستم تعلیق خودرو باید بدانیم که سیستم های تعلیق انواع مختلفی دارند که سه نوع عمده انها رامی توان به ان اشاره کرد :

1.سیبستم تعلیق مک فرسون :

دراین سیستم تعلیق فنرها به شاستی وصل شده و بدین سبب امکان دارد که از تکان های اتومبیل به افراد درون بدنه انتقال یابد و به کمک فنر ها وزن بدنه ی خودرو تحمل می شد . این سیستم جزو کم هزینه ترین سیستم های تعلیق به شمار می رود و به دلیل استهلاک کم این سیستم در طول زمان در خودرو های متوسط از ان استفاده می شود .

2.سیستم تعلیق مستقل :

در این سیستم برای هر چرخ یک سیستم تعلیق جداگانه تعبیه شده که به شدت از نوسانات بدنه‌ی خودرو جلوگیری می کند و به همین دلیل بسیار نرم و انعطاف پذیر است .

3.سیستم تعلیق طبق دار، دوبل :

نرمی و انعطاف پذیری این سیستم از سیستم قبلی بیشتر است چراکه دارای دو طبق ، یکی در پایین و دیگری در بالا می باشد که ماین ان ها  را یک فنر پیچ در پیچ قرار گرفته است  و این امر باعث  گرفته شدن نوسانات اتومبیل می شود .

تعمیرگاه مرکزی تویوتا

خب چه طور بایستی متوجه این موضوع در سیستم های اتومبیل شد ؟

روش هایی برای بررسی و رفع کردن اشکال سیستم تعلیق بدون باز کردن ان و ارتباط ان با سایر قسمت ها :

روش بررسی در حالت سکون :

1.وضعیت لقی و سفتی سیبک ها 2. تنظیم فرمان و بالانس چرخ ها 3. اتصالات پیچ و مهره‌ای 4.ارتفاع ودرو 5.لاسیتیک سایی تایر 6.وضیعت ظاهری  به طور کل این شش اصل باید در حالت سکون در اتومبیل بررسی شود تا فهمید که ایا سیستم تعلیق دارای  مشکل هست یا خیر .

به طور مثال اگر مشاهده شد که لاستیک نو ماشین در زمان بسیار کمی فرسوده شده در حالی که عمر لاستیک در اتومبیل در گذشته بیشتر بوده باید فهمید که این اشکال در سیستم تعلیق ماشین بوده و سریعا بایستی که برای رفع این مشکل اقدام کرد  و اگر فرمان در سرعت بالا و یا شتابگیری اولیه به یک سمت کشیده شود چند دلیل شایع برای ان می توان نام برد که به ترتیب بیان خواهم کرد :1.خرابی کمک فنر ها 2.لقی و یا فرسودگی سیبکها 3.خم شدن بازوی فرمان 4.چسبیده شدن متفاوت لاستیک ها و ساییده شدن نا متقارن ان

در تعمیرگاه مرکزی تویوتا تعمیرات سیستم تعلیق پذیرفته می شود .

روش های بررسی درحالت غیر سکون :

1.صدای غیر معمول و لرزش 2.نامیزان بودن فرمان اتومبیل و به اصطلاح گیج بودن فرمان 3.سفت شدن فرمان 4.کشیده شدن فرمان ماشین به یک طرف دیگر

حال در صورت مشاهده‌ی هر کدام از این چهار مورد در اتومبیل هنگام حرکت باید دانست که سزیعا سیستم تعلیق ما نیاز به یک تعمیرات اساسی دارد.

برای مثال در صورت شنیدن صدای غیر عادی از سوی چرخ ها در هنگام پیچیدن نیز به چند عامل بستگی دارد :1جابه جا شدن میل تعادل و فرسوده شدن ان 2 لقی چرخ و فرسودگی بلبرینگ 3 فرسودگی بوشها 4خرابی پلوس 5 محکم نبودن اتصالات فرمان  که باید این احتمالات را بررسی کرد و متوجه خرابی در سیستم های خودرو شد .

تعمیرگاه مرکزی تویوتا

به طور کلی سیستم تعلیق با بخش های 1.چرخ ها 2. فرمان 3. بدنه و اتاقک 4.پلوس  در اتومبیل در ارتباط مستقیم هست و برای مراقبت از سیستم تعلیق خودرو بایستی هر شش ماه یکبار ان را بررسی کرد و حتما این چند مورد را که در زیر گفته می شود را بررسی کنید :لقی سیبکها ،ساییدگی بوش ها ،عدو پاره شدن گردگیرهای پلوس و فرمان،سفت بودن میل تعادل در جای خودش و آچهارکشی کامل در خودرو .

پراید که یک ماشین ساده ای از نظر سیستم تعلیق در بین ماشین های دیگر است را بررسی کنیم :

پراید در حالت معمول فرمون نرمی ندارد و هر زمانی که فرمان این ماشین را در حال سکون چرخاندید و احساس کردید که فرمان ماشین شما دیگر سخت نیست و مثل این هست که هیدرولیک شده بدانید که سخت در اشتباه هستید چرا که سیستم تعلیق شما نیاز به یک تعمیر اساسی دارد . باز در همین ماشین پراید اگر شما میزان فشار به لاستیک های مختلف را به طور یکسان نگه ندارید و به طور کلی به لاستیک ها اسیب بزنید (تناسب خرابی و اصطکاک لاستیک ها را یکسان نگه ندارید .) از انجایی که نقص در تعادل لاستیک ها در ماشین باعث ایجاد فشار به سیستم تعلیق خودرو می گردد پس عمر سیستم تعلیق خودرو را کاهش داده‌اید.

هر زمانی که قصد پارک ماشین خودر را داشتید اگر مقدور بود که لاستیک ها را به صورت مستقیم قرار دهید این کار را انجام دهید،این کار خیلی بهتر است چرا که باعث افزایش طول عمر سیستم تعلیق خودرو خواهد شد .

دیدیم که تمامی شرایطی را که برای اتومبیل اگر اتفاق بیافتد و احتمال خرابی سیستم تعلیق اتومبیل باشد را بررسی کردیم و هدف ما در این پست آشنایی با سیستم تعلیق خودرو بود که آن را فراگرفتیم .

آشنایی با سیستم تعلیق خودرو

مرکز تعمیرات تخصصی شماره ۱ که با بهترین مکانیک ها در غرب تهران ، به تعمیرات تخصصی انواع ماشین های کیا ، تویوتا ، هیوندا و … :

با قیمت ارزان و مناسب و با استفاده از قطعات اصل می پردازد .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعمیرات گیربکس و یا تعمیرات سراتو ، سورنتو ، اسپورتیج ، ریو  و … با ما از طریق شماره ها و آدرس زیر در ارتباط باشید :

آدرس تعمیرگاه مرکزی تویوتا : تهران ، منطقه ۲۲ ، شهرک گلستان ، خیابان کوهک ، نبش نسیم ششم.

تلفن تماس :  ۸۲۷۶  ۰۸۲  ۰۹۱۹     و    ۴۰۶۹  ۲۱۱ ۰۹۳۳

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت رزرو نوبت برای تعمیرات خودرو در مرکز تعمیرات تخصصی شماره یک روی عکس زیر کلیک کنید